image_pdfimage_print

Lesson: Food From Waste and Ash

Lesson: Food from waste and ash
Jim Bruner | Mezzacello

This lesson: food from waste and ash is a reflection on what we as city dwellers consider waste. Why do we waste food? Why is it that we see food as a disposable item?

This is a great opportunity to get students to reflect on value, nutrition, entropy, waste, and reuse. on a farm – especially and urban farm – It is expensive to waste materials. Then you must buy more to keep the system sustainable. But what if you didn’t throw food away.

The opposite side of this is disease, rot and smelliness. We know that is unsanitary and most likely dangerous. How can we maximize the usefulness of food and keep systems sustainable.

In two short words: Triage and Compost.

Materials

  • Various sources of food preferably grains, proteins, vegetables and oils
  • A weight scale (digital preferably)
  • A series of bowls
  • The contents of the kids leftover lunches
  • A chart for identifying caloric indexes of certain foods
  • A compost bin

Instructions

  1. Collect the food items and organize them
    1. Make certain there is adequate space and sanitation
    2. Gloves are a plus here
    3. Allow students to feel uneasy about this process
  2. Recycle paper, metal, foil, and plastic if you can
  3. Determine how much raw material you have by weighing it as a whole
  4. Record that number.
  5. Begin sorting food by its level of decay
  6. Store food that is deemed as decayed in a safe, close place, you will need it soon
  7. Continue sorting food by its level of caloric density
    1. Use this Caloric Density Chart
  8. Once we have correctly identified food that can be reused begin to further process it
    1. Should humans eat this?
    2. Can Chickens eat This?
    3. Can Ducks eat this?
    4. Can songbirds eat this?
    5. Can rabbits eat this?
    6. Can fish eat this?
    7. Can crickets eat this?
    8. Can worms eat this?
  9. Consult the Animals Maintenance and Health Page to see what each animal Can eat
  10. Weigh the now reprocessed streams of food by the gram
    • A few Math and Logistics notes
    • 50 lbs (22,679 Grams) of feed costs $18 – that is $.007 per Gram
      1. How much feed offset have we achieved?
      2. How long would it take us to pay for a bag of feed?
  11. Create a table on the whiteboard that when given the cost of animal feed, how much money have we saved?
  12. If you have space, allow students to perform calculations on a whiteboard or on paper
  13. Allow them to work together
  14. If one student has strong multiplication and math skills, ask them to teach someone else
  15. Ask the students what they think they learned here
Please follow and like us:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
RSS

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top